Intel HD Graphics 500 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.

| 1 Komentarz
Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 500 pojawia się przede wszystkim w laptopach niskobudżetowych, których ceny nie przekraczają granicy 2000 złotych. Jaką dokładnie wydajność oferuje?

Omawiana jednostka GPU należy do kategorii kart wyróżniających się niskim poborem energii oraz raczej przeciętnymi osiągami, zwłaszcza że pojawia się ona wraz z procesorami Intel Celeron, a konkretnie z modelami N3350 oraz N3450.

Są to układy niskonapięciowe, których współczynniki TDP osiągają wartość 6 W. Mają więc zagwarantować obsługę podstawowych programów przy niewielkim obciążeniu sprzętu. Podobnie jest w przypadku HD Graphics 500. Częstotliwość taktowania rdzenia karty wynosi 300 MHz w trybie bazowym i zaledwie 700 MHz w trybie turbo.

Polecane laptopy

Pomimo bardzo przeciętnej wydajności, obsługuje bibliotekę DirectX w wersji 12. Osoby zainteresowane laptopami pracującymi na Intel HD Graphics 500 powinni jednak zrezygnować z uruchamiania szczególnie wymagających programów i gier.

Testy wydajności

Potwierdzają to zresztą wyniki uzyskiwane przez kartę w programach diagnostycznych 3DMark. Prezentują się one raczej mizernie.

  • 3DMark Cloud Gate Standard Graphics – 3052 punktów,
  • 3DMark Cloud Gate Standard Score – 2074 punktów,
  • 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics - 20352,
  • 3DMark Performance GPU – 413 punktów.

Do grania

Omawiana karta nie pozwoli nam na uruchomienie wielu gier, które na rynku pojawiły się w obecnym dziesięcioleciu. Poradzi sobie ona wyłącznie z klasykami i szczególnie mało wymagającymi produkcjami.

  • World of Warcraft – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps,
  • Dirt 3 – low: 40 fps, medium: 15 fps, high: 5 fps,
  • The Sims 4 – low: 72 fps, medium: 20 fps, high: 8 fps,
  • Dirt Rally – low: 30 fps, medium: 13 fps, high: 6 fps,
  • GRID: Autosport – low: 45 fps, medium: 20 fps, high: 10 fps.

Jak już wspomnieliśmy, Intel HD Graphics 500 wykorzystywana jest przede wszystkim w laptopach kuszących niską ceną. Spośród nich wymienić można chociażby Asusa R54NA, który pracuje na procesorze Intel Celeron N3350 oraz 4 GB pamięci RAM.

Omawianą kartę znajdziemy również w Acer Aspire ES1-533 i Kruger&Matz Explore 1404. Są to urządzenia, które pozwolą uruchomić wyłącznie najbardziej podstawowe programy.

Porównanie z innymi modelami

Na koniec postanowiliśmy sprawdzić, jak HD Graphics 500 radzi sobie na tle innych kart. W zestawieniu, oprócz omawianej jednostki, znalazł się jeden model od Intela i jeden od AMD.

Podsumowując, Intel HD Graphics 500 to karta, której zadaniem jest przede wszystkim obsługa podstawowych programów oraz nieznaczne obciążenia komputera. Warto pamiętać, że występuje ona z przeciętnymi procesorami Intel Celeron, dlatego jej możliwości są mocno ograniczone.

Udostępnij
5,0
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jaką rozdzielczość mam rozumieć poprzez low/medium/high w podanych tytułach przykładowych gier. Czy jest to HD ready/ full ?
Specjalista Morele | 11:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.